Случаят с бизнесмена от Плевен Красимир Георгиев постигна висок превантивен ефект върху всички магистрати в страната по въпроса с хигиената на контактите им. Това заяви председателят на Комисията по превенция на корупцията и професионалната етика към Висшия съдебен съвет Цони Цонев.

След този скандал са последвали две оставки на членове на ВСС и 18 дисциплинарни производства, 13 от които са приключили. Две производства са приключили с дисциплинарни уволнения.

Днес ВСС освободи от поста му на зам.-председател на Окръжния съд в Плевен съдията Николай Господинов. Съветът е установил, че Господинов е разговарял по телефона между 53 и 56 пъти с Красимир Георгиев. Разговорите на двамата са били преди и около периода, в който съдията се е кандидатирал за председател на Плевенския окръжен съд. Пред ВСС той е обяснил, че се
познава с Георгиев, тъй като и двамата са "плевенски кадри".

Цони Цонев добави, че случаят със съдията от Върховния административен съд  Панайот Генков не е закрит, тъй като от съвета очакват бизнесменът Ангел Христов да се яви на заседанието в понеделник. От ВСС са изискали справка от ВАС дали е имало данъчни дела, водени във ВКС от фирмите на Ангел Христов. Справката показала, че такива дела няма.

"Изяснихме по безспорен и категоричен начин, че не е имало такъв гуляй, както беше обявено в един сайт", заяви Цонев.

Според публикации в медиите, съдията и бизнесменът са били засечени в заведение в София по едно и също време. Генков отрече да е вечерял с Христов. По думите на Генков, двамата дори не се познават. Той посочи, че в случая открива персонална атака срещу себе си и най-вероятно ще заведе дело срещу отговорните.

Според Цонев, за да се премахне политическата квота във ВСС, трябва да се свика Велико Народно събрание. Министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов вчера поиска структурната промяна на съвета с премахването на тази квота.

Намаляването на състава на един върховен орган на една от властите, в случая - съдебната, е равносилно на това да се намали съставът на парламента. В работата на ВСС не се забелязва присъствие на политическа воля, коментира Цонев.