Стана ли ясно кои са футболните клубове, замесени в т.н. "черно тото" и какви мерки ще вземе прокуратурата и БФС спрямо лицата, които манипулират срещите. Петър Нанев разказва за срещата по темата в парламента.

Най-късно до две седмици прокуратурата ще обяви имената на футболните клубове, които се проверяват по повод съмнения за манипулирани мачове от българското първенство, обяви зам.-главният прокурор  Бойко Найденов. Съдържанието на писмата изпратени от УЕФА до БФС не беше разкрито на вчерашната среща в Народното събрание, въпреки че Найденов подчерта, че магистратите, на практика, са безсилни дори и да открият факти уличаващи отборите в уговаряне на въпросните двубои. Причината е в това, че прокуратурата не може да третира тези деяния като престъпление, тъй като в наказателния кодекс липсва текст за подобен вид злоупотреби.

От Българският футболен съюз съобщиха, че до този момент комисията за ред и сигурност към централата е разследвала пет двубоя след получени сигнали. Става въпрос за срещите - Велбъжд - Рилски спортист, Ботев (Пловдив) - Беласица, Локомотив (Пловдив) - Вихрен, Пирин - Ботев (Пловдив) и Спартак Плевен -  Белите орли.

Уличаващи факти за потъпкване на феърплея не са били открити и работата по случаите е прекратена. В правилника на БФС са залегнали тежки наказания за отбори, президенти и футболисти, в случай, че вината им за манипулиране на краен резултат от дадена среща е доказана. Не стана ясно обаче защо уставните документи на БФС не са синхронизирани с наказателния кодекс на България.

Председателят на комисията по хазарта Калоян Кръстев пък отбеляза, че в закона за хазарта също има пропуски.  

Подобно на игрален филм, вчерашната среща в народното събрание приключи с щастлив край. Всички присъстващи гласуваха единодушно "за" промяна в остарялата нормативна база. Крайният срок за внасяне на конкретни предложения за обновяване на наказателния кодекс е 17 декември, а след това ще бъде сформирана работна група от юристи, които ще изготвят новия законопроект преди той да бъде внесен в пленарната зала. А за всички, които обичат футбола остава надеждата този път да се постигнат конкретни резултати. Защото както стана ясно - уговаряне или манипулиране на крайния изход на спортно събитие у нас не се третира като криминално деяние.

"В повечето европейски държави от 80-те години на миналия век има лишени от състезателни права. Казах го и на комисията. Паоло Роси 1980 г. беше лишен от състезателни права за две години за съмнения за "черно тото". В днешен ден имаме вратари на Англия, съдия в Германия, който е осъден”. Това каза в студиото на предаването "Тази сутрин" председателят на Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта Огнян Стоичков.    

Той съобщи, че 58% от европейците залагат в интернет, 15 000 са сайтовете за залози, като 85% от тях са незаконни. Сумите, които се въртят в тях за тази година, възлизат на 9,7 млрд. евро.

"При всички положения всички органи са спали, но за да се усъвършенства законът, първо трябва да се приложи. Той в момента не се прилага. Спортните организации са задължени по закон за изпиране на пари. Те са длъжни да правят мониторинг за тези пари”, каза още Стоичков.

Целия разговор можете да чуете в прикачения файл.