В края на 2008 година книгата на германския журналист Юрген Рот „Новите български демони" предизвика истински скандал у нас. След публикувани откъси, в които се споменава и името на бившия министър на вътрешните работи Румен Петков, той заведе дело за клевета и предяви граждански иск срещу журналиста в размер на 10 000 лева за нанесени неимуществени вреди.
В книгата си Юрген Рот говори за връзки на Румен Петков с Маргините, за това, че бившият вътрешен министър е замесен в контрабанда на амфетамини, че заедно с Манол Велев е собственик на земя с площ 16 000 кв. м. в Халкидики, както и за осигуряването на чадър над определени фирми в Плевен. Петков отхвърли категорично тези твърдения и нарече авторът им „нищожество".
"За мен той е лъжец, и то откровен лъжец и циник. Второ, да е ясно, че фактът, че той е представен като едва ли не водещ германски разследващ журналист, нищо не означава и той трябва да бъде съден", каза тогава в студиото на „Тази сутрин” бившият министър на вътрешните работи Румен Петков,.
В началото на тази година Софийския районен съд даде ход на делото, към което като свидетели бяха призовани двама бивши главни секретари на МВР, шефът на агенция Митници Ваньо Танов, както и Алексей Петров. Няколко месеца по-късно - в средата на октомври, съдът оправда германския журналист.
Страхува ли се още Рот да идва в България?
Журналистът каза в студиото на bTV, че сигурността му била гарантирана от вътрешния министър Цветан Цветанов. И тъй като му вярва, не се бои. Юрген Рот коментира, че освобождаването на братя Галеви, прилича на ситуация като при Кафка.
„Показва по принцип само, че правен нихилизъм владее страната и европейските институции се оплакват от това състояние – че правосъдието не е в състояние на базата на миналото и заради зависимостите със старата номенклатура наистина да произнася истинско право. А всъщност правото е на онези, които имат политическо и стопанско влияние”, каза Рот.
В новата си книга „Гангстерска икономика” журналистът показва, че е грешка България да се определя като страна на мафията и на стари комунистически структури.
„В Германия, в Западна Европа, що се отнася до корумпирани и мафиотски структури нещата не изглеждат по много по-различен начин. Става въпрос за глобализация на организираната престъпност и всяка от тези страни играе своята особена роля”, каза журналистът и уточни, че пише по еднакъв начин както за България, така и за Италия, Германия и т.н.
Започва да се занимава със страната ни през 1981 година заради атентата срещу папата. Въпреки оневиняването на страната ни, според Рот все пак България е била една от базите за връзка между турските дясно екстремистки партии и търговията с наркотици.
Журналистът каза, че проверява източниците си. Попитан дали би се срещнал с Алексей Петров или с неговите противници, за да провери всички гледни точки, той каза, че би се срещнал с Петров, но че си има политическа нагласа, тъй като познава миналото му и връзките му „със съмнителни канали”.