Около 7 000 паунда е средно цената на висшето образование в Англия. Таксите за университетите на Острова скочиха три пъти, но въпреки това обучението в английски университети остава най-желаното от българските кандидат-студенти. Най-евтино излиза обучението в университетите в Уелс - около 4000 лири годишно, а в Шотландия е безплатно.

Оказва се, че формулата за висшето образование в чужбина е "престижно, а не безплатно". Изглежда че независимо от икономическата криза, българите не се страхуват да изпращат децата си да учат зад граница. Въпреки по-високите такси тази година, документи за следване във Великобритания са подали с 1000 бъдещи вишисти повече от миналата.  Причината - възможността да използват кредит, който покрива изцяло университетската такса.

Соня Миткова се колебае дали да запише бизнес или медийни комуникации. Университетите в Англия са първи в нейния списък. 9000 британски лири на година е таксата за специалността на Соня. Това е най-високата такса и за желащите да се сдобият с британски дипломи на фармацевти, лекари и биолози. Соня не се плаши от сумата, защото ще ползва кредит от английското правителство. Соня ще изплаща кредита едва след като си намери работа, която да й носи доход от 21 000 лири годишно.

Ако учи в Холандия обаче, където таксите са по-ниски, заемът е по-неизгоден, защото трябва да го върне до 6 години след завършването си, независимо какви са доходите й. Въпреки по-високите такси на Острова, студентите там могат да стартират следването си с 800 паунда на месец за храна, книги и транспорт. Соня е готова да задели около 600 паунда (около 1350 български лева) за издръжката си. Целта пред Соня сега е да си подаде документите още тази есен, независимо че крайният срок е 15 януари. За да изпълни желанието си да учи в Англия, тя ще положи и изпит по английски език.