Повече от 500 специалности за обучение в чужбина бяха представени на изложение в София и във Варна. Европейското изложение "Отворени врати за образование в чужбина" се провежда за пета поредна година. Повече по темата от Богомил Грозев.

Семейство Карабашеви са твърдо решени, че дъщеря им Александрина трябва да учи в чужбина, защото в България няма специалността, която тя си е избрала - мода. Именно на европейското изложение се надяват да намерят най-доброто място за обучението на Александрина.

Александрина не е проучвала българските университети, защото мисли, че у нас няма добра реализация в модния бранш.

"Аз искам да уча нещо с мода - моден мениджмънт, ПР, стилист и мисля, че Италия е мястото, защото все пак там е меката на модата", каза младото момиче.

Майката на Александрина отчита като проблем финансовата криза.

"Със спестявания или кредити от банка, защото инвестицията в образованието е най-ценната, дори и в момента на криза, както сега, навсякъде е наясно, че не стигат парите, смятам, че всяко едно семейство би могло да отдели за образование", заяви майката на Александрина.

Според експертите - въпреки световната финансова криза, българските семейства правят всичко възможно чрез заеми, кредити или продажба на недвижими имоти да изпратят децата си на обучение в чужбина.

Разходите за обучение се планират така, че първата година на студента да е подсигурена.    

"От там нататък има възможност за кредитиране, заеми, почасова работа, но децата трябва да са спокойни, особено в началото, за да могат да се адаптират, да намерят себе си и да тръгнат внимателно по пътя нагоре", обясни Биляна Илиева, управител на консултантска фирма.

По традиция най-предпочитани дестинации са Великобритания и Холандия. За миналата година броят на студентите там се е увеличил средно с около 25%.