Във Варна прилагат нетрадиционна идея за изхвърлянето на натрупания по улиците сняг. Купчините се складират на морския бряг. Как снегът стига до плажа разказва Десислава Кръстева.

Двуметровите преспи по варненските улици не могат да се стопят заради студеното време. За да се избегне ситуацията - при затопляне хиляди литри вода да се стекат по пътищата, от общината вземат нестандартно решение да преместят камарите сняг.

Единственото свободно място, което може да поеме тоновете снежни маси, е покрай морето. Затова камиони на снегопочистващите фирми ги изсипват на така наречените буни или кейове на плажа.

"Затова идеята е да го депонираме до морето, за да може по-бързо да се стопи снега и да оказва влияние топлината на морската вода за по-бързото му топене и по-лесно да се ликвидира тази снежна вода", заяви Купен Пашов, от службата за защита при бедствия и аварии в община Варна.

Експертите уверяват, че лугата и солите може да са опасни само за обработваема земя, не и за пясъка.

"Ние сме дали указания на кмета на общината да бъдат почистени замърсяванията с битови отпадъци преди самото транспортиране на тези обработени снежни маси", съобщи Дора Илиева, от РИОСВ-Варна.

Правят се проверки дали това е така. Щетите за пясъка и морето са минимални, признават от Басейнова дирекция.

"Фасове, както говорим или торбички, сто процента не мога да кажа, че няма, това трябва да се предполага, но условието, записано при искането, е да се контролира и да ги няма в големи количества", обясни Венцислав Николов, директор на Басейнова дирекция - Варна.

Същото замърсяване става и от водата чрез деретата. Задължение на общината е след като се стопи снегът, мястото да се почисти.

Камионите досега са направили над 300 курса до четвърта буна на Варненския плаж. Купчините сняг са над 6 хиляди кубични метра.
След като мястото там се запълни, снегът ще се складира на другите буни, ако се наложи и на пристанището.