Изискването за започване на работа тук е владеене на чужд език, компютърна грамотност и здрави нерви. Славка Зидан е идеалният служител на телефон 112, според министъра на здравеопазването. Първата й диплома е за медицинска сестра, втората - за психолог. Преди да започне работа в спешния телефон е работила в болница. Не отрича, че досегашният й опит й помага.
"Изискват се и лични качества на човека, който работи тук. Необходима е една по-силна психика, по голямо спокойствие. Да може да се реагира в критична ситуация. При нас важното е не да дадем медицинска или психологическа консултация, а да преценим и да насочим бързо екипите на спешните звена, които на място да преценят ситуацията”, обяснява Зидан.
Въпреки, че 50 на сто от случаите са медицински, директорът на телефон 112 е категоричен, че нищо не налага служителите му да имат медицинско образование. Такова изискване няма и в другите европейски държави.
"При необходимост от намесата на медик ние изграждаме конферентна връзка с човека и свързваме гражданина със специалист от Център за спешна медицинска помощ, където той получава указания или съвети как да постъпи”, разясни Стоян Граматиков – директор на "Национална система 112".
