Чеченски екстремисти поеха отговорност за вчерашните атентати в московското метро. Информацията се появи в един от сайтовете на чеченските радикални групировки и беше цитирана от CNN. Официално обаче никой не е поел отговорност за атаките. Основната версия, по която работят руските власти е, че зад атентатите стои терористична група, "имаща отношение към Северно-Кавказкия регион".

В Москва днес е ден на траур за загиналите при атентата. На двете метростанции, където станаха експлозиите, през целия ден хората поставяха цветя и палеха свещи. Междувременно броят на жертвите достигна 39, след като ранена жена почина в болница. Ранените са повече от 70, петима са в крайно тежко състояние. Студентката Ала Якушева получила шрапнел в крака.

"Тъкмо бях слязла от третия вагон, когато зад себе си чух трясък, видях вълна от светлина, взривът ме блъсна и загубих равновесие. Опитах се да ходя, но левият ми крак беше извън строя. Около мен имаше кръв. Метални отломки, кръв и дим", спомня си момичето.  

Московските власти затегнаха мерките за сигурност.

"Мисля, че службите, които трябва да предотвратяват подобни престъпления, работят зле. Нужна е сложна мрежа от агенти, включително във вражеския лагер. Защото в момента се борим с последствията, а трябва атентатът да бъде спрян, преди да се случи”, смята Татяна Ерофеева.

"Целта е била именно да всеят страх, да накарат хората да треперят от ужас, да създадат паника и хаос. Но както виждате, тук няма такова нещо", обяснява Николай Бабенко.

Междувременно стана ясно, че след вчерашните атентати е арестувана жена, която два пъти се обаждала, за да предупреди за предстоящи взривове в метрото. Сигналите се оказали фалшиви, а извършителката била в нетрезво състояние.

Самоличността на терористките, които се самовзривиха, и на двете им придружителки е установена чрез охранителни камери в метрото. Издирва се и трети съучастник.