Протести не могат да се организират около сградите на Народното Събрание, Президентството и Министерския съвет, както и в непосредствена близост до военни обекти.

Това гласят промени в Закона за събранията, митингите и манифестациите, които днес депутатите приеха на второ четене. Защо властта не иска да слуша гласа на народа – Виктория Петрова потърси отговора на едно от лицата на протестите от 14 януари 2009г.

В този ден депутатите често поглеждаха през прозорците на парламента, за да видят лицата на тези, които крещят срещу тях. Там, сред протестиращите е и Адриана - студентка с активна гражданска позиция.

Година по-късно, промените в Закона за събранията, митингите и манифестациите вече е гласуван, а парламентът се превръща в обетована земя и за Адриана, и за тези, които биха искали да протестират.

"А какъв е смисълът да се протестира, ако не да бъде извършен точно на такова място. Накратко - пращат ни направо в гората. Според мен властта се страхува от нас, затова приема тези закони", казва Адриана Иванова.

Според промените се удължава и срокът, в който организаторите на гражданските протести трябва да предупреждават кмета на общината за намеренията си - от два на три дни. Нощни бдения не се разрешават. Неправителствени организации и двата най-големи синдиката - КТ "Подкрепа" и КНСБ потвърдиха пред bTV, че ще сезират държавния глава и ще поискат да наложи вето върху закона.