
Замърсяването на въздуха в Стара Загора е от азотни окиси. Възможните източници са предприятията с горивни централи. Това каза в студиото на "Тази сутрин" министърът на околната среда и водите Нона Караджова. Тя посочи, че се връща от Стара Загора с усещането, че е намерен начин да се реши проблема на града и на хората.
Министърът разпореди проверки на всички възможни източници на азотни окиси. Проверката е наполовина приключила. До края на седмицата ще приключи и на останалите обекти.
"Категоричното мнение на експертите от Регионалната инспекция, от Министерство на околната среда и водите, както и на учените от НИМХ-БАН е, че причината за замърсяване с азотни окиси е съчетание от няколко фактора - необичайната метеорологична обстановка през ноември и декември - инверсия, съчетана с безветрие, и наслагване на азотните окиси от предприятия и от транспорта", каза Караджова. Тя бе категорична, че това замърсяване няма нищо общо с предишните обгазявания на града (през 2004 г. и 2006 г.), когато е имало обгазяване със серни окиси от други причинители. Тя не се нае да посочи откъде точно са идвали предишните замърсявания. Сегашната проверка показва, че емисиите от предприятията са в норми.
При превишение на алармените прагове обаче вече има опасност за здравето на хората и в такива случаи се разработват оперативни планове за действие от общинските органи като ги съгласуват с Регионалната инспекция по околна среда и води.
След като се установят източниците на азотни окиси се разработва план за поетапното им изключване, каза Караджова. Подобна мярка се предприема в Атина, например. Нашите зкони също го позволяват. Към автоматичната станция за измерване на показателите на въздуха в Стара Загора ще се прикрепи и модул, който отчита замърсяването с още по-голяма точност.
"Навсякъде по света пътният трафик е основен източник на азотни окиси” подчерта тя и добави, че ако отново възникне такава ситуация, ще започне поетапно разсейване на трафика в града. Има две автоматични станции от двете страни на полигона "Змейово", които в дните на замърсяване не са отчели никакво превишаване на нормите. Оперативният план за действие при подобни ситуации ще е готов до края на февруари.
Екоминистърът съобщи още обясни, че Столична община е започнала търговете за избор на строители за двата завода за боклук. Оперативна програма "Околна среда" позволява изграждането да започне преди още проектът да бъде официално одобрен.
Изберете bTV Новините като ваш любим източник в Google





















