Във фирмите работят около 12 хиляди души.

Най-големите инвестиции на Павлов през последните години са в туризма.

На няколко пъти срещу негови фирми са водени разследвания или проверки за контрабанда, корупция или съмнителни финансови операции.

Илия Павлов започва бизнеса си официално през 1988-ма година, когато регистрира в Швейцария фирмата "Мултиарт", за търговия с културно-исторически ценности. По това време той работи в Министерството на културата и разчита на първия си тъст - генералът от държавна сигурност Стоян Чергеланов. Съдружник на Павлов в първата му фирма е бившият шеф на Шести отдел на Шесто управление на ДС Димитър Иванов. Пак в Швейцария, в Цуг е регистрирана и "Мултигруп". Тя започва работа през 1992-ра година.

Първите финансови успехи на Павлов са свързани с Русия - с продажба на бракувани съветски военни плавателни съдове в Малта. Големият удар на групировката бе партньорството й с "Газпром". През 1996-та година Павлов оглави българо-руското дружество "Топенерджи", което доставяше газ за южните Бълкани и Турция. Премиерът Жан Виденов се опита да се противопостави на условията на "Топенерджи" за доставка на газ и влезе в открита конфронтация с Павлов, Андрей Луканов и шефа на "Газпром" Рем Вяхирев. В края на същата година Виденов бе свален, а Луканов - убит. След скандалите около "Топенерджи", "Мултигруп" не афишираше интересите си в енергийния сектор, до миналата година, когато стана ясно, че холдингът им "Минстрой" иска да строи петролопровода Бургас-Александруполис.

В началото на дейността си "Мултигруп" се свързваше с имената на силовите групировки ВИС и СИК. През 1993-та групировката се прочу с договор за цесия, за "Химко", и с монопола над търговията на "Кремиковци".

"Мултигруп" има интереси в почти всички сфери на бизнеса в България, но последните й големи инвестиции бяха в туризма. Групировката притежава множество хотели и туристически курорти. Собственост на Павлов са и "Елкабел", "Папас олио", "Минстрой холдинг", "Захарна фабрика - Пловдив", "Бургаски захарни заводи - Камено", "ЗММ - Нова Загора", винарските фирми "Менада" и "Сакар" и други.

Павлов се опита да промени имиджа си първо през 1994-та година, когато призова силовите групировки да се откажат от незаконния си бизнес, а през 1998-ма година, на няколко пъти смени името и ръководството на "Мултигруп", докато достигна до "Ем Джи Корпорация". Павлов е съучредител и на първото сдружение на големия бизнес - Г-13, както и на последната подобна структура - клуба "Вазраждане".