Както на Нова година, така и на други празници, е прието хората да си правят подаръци. У различните народи тези традиции се коренят в древността. В Судан например от незапомнени времена на Нова година хората си подаряват зелен орех - символ на благополучието и охолството в дома. В първите дни на Новата година древните римляни дарявали близките си с плодове и мед.
      
Японците си подаряват осейбо - пакет, съдържащ консерви, ароматичен тоалетен сапун и някои други неща, необходими за бита. Според историците традицията се зародила през Средновековието, когато самураите в края на декември си разменяли дарове, съответстващи на положението им в йерархията. Японските деца вярват, че мечтите им ще се сбъднат, ако в новогодишната нощ поставят под възглавницата си рисунка, на която е изобразено това, което биха искали да имат или да им се случи.
      
Мексиканците лесно решават проблема с подаръка. Те купуват традиционно за страната новогодишно цвете, което замества елхата.
      
Унгарците обичат да си подаряват книги, топли чорапи, шейнички. Децата приготвят за родителите си ръчно изрисувани картички или други дребни предмети.
      
Във Финландия, за да си получиш новогодишния подарък, трябва да изпееш песен или да танцуваш. Парцалената кукла е типичен подарък за децата.
      
В България по Нова година съществува обичаят да се дарява дрянова пръчка. Тя се поставя и в баницата, като се нарича за здраве и късмет.
      
Гърците, отивайки на гости по Нова година, носят на домакините камък. Подавайки го, казват: "Нека парите на стопанина са толкова много и тежки, както е този камък!"
      
В Шотландия се носи въгленче, което се поставя в камината и се пожелава в дома винаги да цари топлота, да има топлина и уют.
      
През последните години в Англия електронните играчки са изместили напълно куклите, зайченцата и другите подобни неща, които преди са се подарявали по празниците.
      
Французите по традиция отбелязват настъпването на новата година с приятели, в големи компании, а Рождество - в семеен кръг. Именно на Коледа децата намират подаръците си под елхата.      

В повечето страни на Европа малчуганите откриват своите новогодишни изненади в чорапчета или в обувки, които се поставят пред вратата, под елхата, на перваза на прозореца.
      
В Русия Дядо Мраз връчва на организирани забави подаръци на децата. А семейството поставя изненадите си под елхата.
      
За Нова година по традиция в по-голямата част на света е прието да радваме близките и любимите си с красиво бижу, скъп парфюм, книга, албум, с...Впрочем всичко е въпрос на лична фантазия и вкус.