Нова схема с изписването на валутния курс подмамва чужденци на Слънчев бряг, видя екип на bTV. Как чейнджаджиите използват незнанието и алчността в своя полза, разказват Миролюба Бенатова и Добромир Иванов.

Три стотинки разлика и зрителна измама, породена от желание за печалба, карат чужденците да обменят валутата си на реално неизгоден курс. Екипът ни случайно се натъкна на скандал между полски граждани и търговци с валута на оживено място в Слънчев бряг.

В този ден нормалният курс за евро "Купува” по останалите обменни бюра е 1,93 лв. На едно от таблата в курорта обаче цифрата е 1,96. Пише, че е за "Продава”, но този детайл убягва на желаещите да са с три стотинки над останалите.

Така семейството, подмамено от на вид изгодния курс, установило недоглеждането след като им върнали с 80 лева по-малко. Когато им дали парите, се оказало, че са им купили еврото за 1,56 - с 40 стотинки разлика на евро.

Случайната поява на екипа на bTV провокира връщане на сумата. Няма изискване курсовете и за “Купува” и за "Продава” да са един до друг на видно място отвън. Така търговците на валута изнасят манипулативното високо число за "Продава”, а скрито вътре е изписано и "Купува”. Формално, нарушение няма.

Според НАП този случай не може да се санкционира, защото представлява търговски трик, а не е измама.

"За съжаление, за тези рекламни табла нищо не можем да направим. Това, което колегите вършат и, ако сигналът е подаден своевременно, правят каквото е възможно да бъдат разваляни сделките, по някакъв начин да въздействат”, коментира Васил Панов - директор на дирекция "Контрол" в НАП.

От началото на годината има 30 оплакали се от търговските трикове на чейнджбюрата. НАП е направил над 500 проверки,  но освен конфискация на рекламното табло и строга забележка, друго наказание няма.