След необичайно топлото за сезона време, ще усетим идването на зимата още тази седмица. В четвъртък, 10 декември, се очаква първият за годината сняг.

И въпреки че досега в планините снежна покривка нямаше, през последния месец инцидентите там зачестиха.

Как да не превръщаме разходката в планината в лош спомен - вижте съветите на Георги, който преди дни бе спасен заедно с приятелката си в Пирин.

Пазете мобилните си телефони със заредени батерии, не губете самообладание и вяра в професионализма на планинските спасители независимо от ситуацията. Това съветва Георги Петлешков, запален и опитен планинар, който бе спасен след два дни в Пирин с ранената си приятелка Рени.

"Разплаках се. Помолих спасителя може ли да го прегърна. Предния ден чувах непрекъснато и хора, и хеликоптери и, когато го видях човека, не можах да повярвам на очите си", разказва Георги.

През 2009 г. Планинската спасителна служба е оказала помощ на 990 души. За да продължат да помагат на пострадалите, спасители имат нужда от средства.

"В момента джиповете, които се ползват и техниката, която ползваме е на повече от 20 години. Често те закъсват. Така че, тази програма ще бъде готова и може би до началото на годината ние ще я предствим на правителството с молба за това целево финансиране", заяви Христо Григоров, председател на БЧК.

Повечето планински спасители са доброволци. Въпреки това те са длъжни да платят половината от цената на екипировката, която им е необходима.

"40% от бюджета на Планинската спасителна служба се формира от държавната субсидия, която не е целева дадена на ПСС, това е една част, която държавата дава на БЧК. Тези пари не достигат само за фонда работна заплата на щатните планински спасители", коментира Олег Чолаков, председател на Планинската спасителна служба.

За обновяване на планинската спасителна база и закупуване на необходимото оборудване са необходими между 3 и 4 милиона лева за следващите 3 години.