Европейската прокуратура със 100 наказателни разследвания за неправомерно използване на средства от еврофондове. Мащабното разследване се провежда в Гърция, а остров Крит е първенец по незаконните субсидии.
Акцията на Европейската прокуратура цели да установи случаите на неправомерно ползване на европейски средства и освен наказателната част, да се търси и връщането на незаконно отпуснатите средства.
Тежестта на националното разследване е поета от прокурора Попи Папандреу от гръцкия отдел на Европейската прокуратура. Издадена е заповед за изненадващи проверки и изземвания в офисите на Организацията за изплащане на обществена помощ (OPEKEPE) - както в централата на организацията в Атина, така и на остров Крит.
Одитите бяха възложени от Европейската прокуратура на Службата за вътрешни работи на гръцките полицейски сили и проучването се отнася главно за периода 2020—2022 г.
Интересът на прокурора обаче е насочен към Крит, тъй като там се срещат голям брой "фалшиви" земеделски производители и животновъди.
Организацията за изплащане на обществена помощ (OPEKEPE)
Службата за вътрешни работи на полицията пристъпи към одит на досиетата на OPEKEPE със съдействието на Дирекцията за наказателни разследвания и присъствието на двама прокурори по искане на гръцката служба на европейските делегирани прокурори.
OPEKEPE е гръцката организация за изплащане на обществени помощи, която работи от 2001 г. в обществен интерес и се контролира от министъра на развитието на селските райони и храните.
Целта на OPEKEPE като разплащателна агенция е да изплаща своевременно, правилно и прозрачно селскостопанската помощ, предоставена от Европейския съюз, и да я управлява от името на Гърция, като разпределя справедливо, правилно и законно приблизително 3 милиарда евро годишно.
След обиска администрацията излезе с изявление, в което се посочва, че е съдействала изцяло на одиторските и прокурорските органи и е предала всички искани данни.
"Единствената цел на новата администрация на организацията е пълното възстановяване на доверието в OPEKEPE - единственият акредитиран орган за управление на Европейските земеделски фондове, възлизащ на приблизително 3 милиарда евро годишно", се казва в изявлението.
По информация на медиите в Гърция, европейските власти разполагат с огромни данни за нередности в плащанията на селскостопански помощи.
Очаква се да бъдат призовани да дадат показания пред компетентните прокурори тези, които са получили европейски средства с виртуални култури и пасища, както и с фалшиви сертификати, както и тези, които са помогнали на незаконния кръг.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK