Половината от 16- до 21-годишните подкрепят „цифров вечерен час“, а близо 70% се чувстват по-зле след използване на социалните медии. Почти половината от младите хора биха предпочели да живеят в свят, в който интернет не съществува, сочи ново проучване във Великобритания, цитирано от „Гардиън“.

Проучването разкрива, че близо 70% младежите се чувстват по-зле след като прекарват време в социалните медии. Половината биха подкрепили „цифров вечерен час“, който да ограничава достъпа им до определени приложения и сайтове след 22 ч., а 46% заявяват, че биха предпочели да бъдат млади в свят без интернет.

Една четвърт от анкетираните прекарват четири или повече часа на ден в социалните медии, а 42% признават, че лъжат родителите си и настойниците си за това, което правят онлайн. Докато са онлайн, 42% казват, че са лъгали за възрастта си, 40% признават, че имат фалшив профил, а 27% казват, че се преструват на съвсем друг човек.

Резултатите бяха оповестени, след като министърът на технологиите Питър Кайл намекна, че правителството обмисля възможността да въведе задължителни часове за изключване на определени приложения като TikTok и Instagram.

Рани Говендер, мениджър по политиките за безопасност на децата в интернет в NSPCC, заяви, че цифровите ограничения, макар и полезни, не могат да попречат на децата да бъдат изложени на вредно съдържание в интернет, ако не бъдат въведени и други мерки. „Трябва да бъде ясно, че само цифровият „вечерен“ час няма да защити децата от рисковете, на които са изложени онлайн. Те ще могат да видят всички тези рискове в други моменти от деня и те ще продължат да имат същото въздействие“, казва Говендер, цитирана от БГНЕС.

Говендер добави, че основният фокус на компаниите и правителството е да гарантират, че децата използват „много по-безопасни и по-малко пристрастяващи сайтове“.

Проучването, проведено от Британския институт за стандартизация, обохваща 1293 млади хора и установява, че 27% от анкетираните са споделяли местоположението си онлайн с непознати. В същото проучване три четвърти посочват, че са прекарвали повече време онлайн в резултат на пандемията, а 68% смятат, че времето, прекарано онлайн, е вредно за психичното им здраве.

Анди Бъроуз, изпълнителен директор на благотворителната организация за превенция на самоубийствата „Моли Роуз Фаундейшън“, коментира, че алгоритмите могат да предоставят съдържание, което „може бързо да се разрасне и да въвлече младите хора в спирала от вредни и тревожни материали, без да са виновни за това“.

Британското правителство са категорични, че са необходими нови закони.