В Международния ден на хората с увреждания, някои министерства отвориха приемни, където всеки желаещ можеше да зададе своите въпроси. Наш екип беше в Министерството на здравеопазването. Там дойдоха 37 души с увреждания с конкретни въпроси, но не малка част от тях бяха препратени към други ведомства.

Кирилка Петкова и Румяна Янева бяха сред първите, които зададоха своите въпроси в Деня на отворените врати в здравното министерство. Г-жа Петкова е възпитател в специализираното училище за деца с увредено зрение в София, а г-жа Янева е бивш негов възпитаник, но днес е тук, заради дъщерите си, които са диабетно болни. Тя дойде, за да разбере защо не може децата да получат така наречените инсулинови помпи, което ще им помогне да не инжектират сами лекарството по няколко пъти на ден.

"Надявам се да получа отговор. и да получа и да не получа аз ще продължа да се боря. съжалявам, че живеем в такава държава, в която трябва постоянно да се бориш за нещо", каза Румяна Янева.

Румяна, както и всички останали, дошли днес, написаха въпросите си и ще чакат писмен отговор. Някои обаче не получиха и това, а бяха препратени към други министерства, както стана с Кирилка Петкова. 

Ние поставихме основно въпроса, че нямаме лекар, който да работи в училището, а ние сме пансион, децата при нас са 24 часа, 9-10 месеца в годината. Все си мисля, че проблемът трябваше да бъде поставен тук, те прехвърлиха топката към Министерството на образованието”, каза Кирилка Петкова.

От там върнаха въпроса отново към министерството на здравеопазването, но дали и кога ще бъде решен проблема не е ясно, както не е ясно кога ще се подобрят условията на живот на хората с увреждания. 

"Спокойна в България никога не можеш да бъдеш. Било то ходейки по улиците, било то майка, било то работник. Нито го чувствам като ден на хората с увреждания, добре че някой го е нарекъл така, за да обърнат внимание на хората с увреждания, защото това се случва на 3 декември и се случва на Коледа и по-натам се забравя за хората с увреждания", каза Румяна.