
Освен критерият "доходи" готвените промени предвиждат добавките да преминат в Закона за социалното подпомагане. Така от "интеграционни добавки" ще станат "социални помощи". С промените не са съгласни от Центъра за психологически изследвания.
"Имаме подоходен критерий, който слагаме за възрастните хора, а не и за децата ни, което означава, че дискриминираме нашите възрастни хора. Ние сме известни с това, че сме осъдили доста министри не само в България, явно ще продължим по този механизъм", каза председателят на центъра д-р Диана Инджова.
Елисавета Петрова е сред хората с увреждания, които най-вероятно няма да получават интеграционни добавки от догодина. Причината - жената работи за 300 лева на месец, като се прибави и пенсията доходите й надхвърлят бариерата от 350.
"При нас базата на инвалидното съсловие започва от бедни, по-бедни и най-бедни, те решиха да направят икономия, ясно е че държавата има финансови проблеми, но не зная защо започнаха от нас - ужасно звучи", коментира Елисавета. Тя получава 9 лева на месец интеграционна добавка за лекарства, а й се налага да купува медикамент от чужбина за около 450 евро. В нейното положение са още хиляди хора с увреждания. Затова те настояват не само да не се въвежда доходен критерий, но и да се увеличат добавките. В Румъния например те са между 60 и 90 евро.
От социалното министерство твърдят, че промените ще доведат до по-добра целенасоченост на подкрепата за хора с увреждания. Все още не са направени изчисления дали чрез новите регламенти ще се спестят пари и колко точно.