
14 неправителствени организации са участвали в създаването на Бялата книга, в която са описани подробно и начините за решаване на проблемите. Адекватност и качество са основните липси в социалните услуги у нас. Според студента Петър Кичашки най-важното конкретно за хората с увреждания индивидуалния подход.
"В момента пирамидата в България е обърната, тоест човекът с увреждания, който трябва да бъде най-важният, е най-долу в система, а най-нагоре се почват общини, доставчици, държава и всичко останало, но не и това, което трябва да бъде в центъра на системата. Тоест в момента човекът с увреждане е един пасивен ползвател, един човек, който всъщност няма как да избира, няма как да живее, ако ползва услугите предоставени от държавата. Това е нещо, което не работи", заяви Петър Кичашки.
Петър е оптимист, че нещата могат да се променят, но е нужна политическа воля. Това е валидно, както за социалните услуги, така и за проблема с достъпността. Той води 22 дела срещу различни институции и фирми заради липсата на достъпност.
"Човекът с увреждане, клиентът с увреждане, трябва да бъде поставен на същите условия, при които са поставени всички останали хора. Тоест, ако аз искам да вляза в банка - да мога да вляза в банка, да мога да правя всичко, което могат да правят всички останали хора", добави Петър.
В Бялата книга, на вниманието на всички ангажирани държавни институции са представени основните принципи задължителни за всяка социална политика в подкрепа на уязвимите групи, за да бъде тя успешна.