
Днес излезе тройната експертиза на 3-годишното момченце, което в началото на месеца почина от тежък алергичен шок във варненската болница "Св.Анна". От нея става ясно, че детето е било лекувано неправилно.
Сизгин постъпва в болницата за спешна операция. Пред залата родителите предупреждават, че момчето е алергично към антибиотици от групата на пеницилина. В документацията обаче липсват данни за взета проба, а според експертизата смъртта е причинена заради неправилно лечение.
"Вероятно или е грешка на лекуващият лекар, който неправилно е предписал лечение с антибиотик за който се е знаело, че детето е алергично към него, или се касае за чисто манипулационна грешка при поставяне на съответното лекарство", коментира Станислав Андонов, окръжен прокурор.
Вече е образувано дело за причиняване на смърт по непредпазливост от длъжностно лице. В този случай законът предвижда до 5 години лишаване от свобода, но има вероятност виновният да бъде осъден само на пробация.
По думите на Андонов, ако отговорните за трагедията си признаят вината, те няма да влязат в затвора.
В най-скоро време прокуратурата ще се възползва от правомощията си да поиска отстраняването на лекуващия екип с цел избягване на други подобни инциденти. Родителите на Сизгин пък са пратили писмо до здравното министерство, в което искат по случая да бъде направена проверка.