Д-р Стефан Константинов е убеден, че родното здравеопазване се нуждае от ясни правила и те ще бъдат въведени скоро. Хората се дразнят, когато ги няма. Въвеждането на праг от 950 лв. за избор на екип е едно от тези правила, обяви той в предаването "Тази сутрин".

Това, което дразни хората е липсата на правила и това, че са принуждавани да правят нещо, което не искат и по закон не са длъжни да правят, смята Константинов. Пътеките при нас са със сравнително ниски цени, добави министърът и поясни, че когато касата плаща една цена - болницата иска двойна или тройна.

Парадоксът е, че там, където са скъпоплатените пътеки има избор на екип. Възниква и въпросът защо касата трябва да плаща, като явно болницата може и сама да си набавя средствата. Там, където лекарите са по-малко, но с по-висока квалификация най-обикновено става изборът на екип, каза още Константинов.

Министърът изброи няколко лечебни заведения и отделни отделения в тях, където има подобна практика, като например: хирургия на областна болница – 3 200 лева, АГ - 700 лева, неврохирургия – 2 000 лева и т.н. Това, че здравеопазването струва скъпо не трябва да ни плаши. И мисля, че министър Дянков трябва да разбере, че здравеопазването е скъпо, каза още Стефан Константинов

В скоро време ще има решение на високо правителствено ниво, от 2012 година да навлязат диагностично-свързаните групи. Това е инструмент, който по-справедливо разпределя цените, анонсира министърът.

Цените на клиничните пътеки са ниски, призна министърът на здравеопазването. Затова болниците търсят начини за допълнително финансиране, като например искането на пари за избор на екип.