
За да стигне до автобусната спирка за Бургас 74-годишната Султанка Кошничарова трябва да мине през тунел, който и при най-малкия дъжд се пълни с вода. Другата възможност за възрастната жена е да рискува и да прескочи мантинелата.
По същия начин пресича и съседът й Георги. Той споделя, че се страхува да пресича по този начин, но няма откъде другаде да мине.
И с автомобил не е по-лесно. При всеки дъжд колите се оказват от двете страни на мантинелата - едните не могат да влязат, другите - да излязат.
"Нито Бърза помощ, нито пожарна, нито полиция може да дойде, ако стане нещо", казват местните хора.
В селището постоянно живеят около 25 семейства, лятото стават пет пъти повече.
Директорът на пътното управление инж. Недьо Плачков обясни, че знае за проблема, но не е в правомощията му да го реши. Според него ограда трябва да има, тъй като ограничението от 80 км/час не се спазва от шофьорите.
"Трябва да има възможност за безопасно влизане и излизане, тъй като всички знаем, че пътят Бургас-Созопол е с повишена аварийност", заяви още инж. Плачков.
Защо никой не следи за нарушителите е друг въпрос. Факт е, че откакто е поставена разделителна мантинела и по средата на пътя са намалели катастрофите, но не и скоростта.
Потърпевшите са изготвили проект за транспортен възел, но одобрението му се бави с години в пътната агенция. А вече има и друг проблем.
"Проблемът е с осигуряването на средства за финансиране. В тази криза ние не можем да кажем на какви средства ще разчита община Бургас за следващата година, какво ще ни бъде отпуснато от републиканския бюджет", коментира Веселина Илиева - гл. архитект община Бургас.
Дори и да се намерят пари за изграждането на пътната връзка, това няма да реши въпроса с преминаването до автобусната спирка, за което е необходим друг проект.
Временно решение има - да се отвори страничната ограда или да се пресуши тунела. Но то трябва да бъде взето от компетентните органи.
Ако спешно не бъде осигурен достъп до домовете им, хората от селището се заканват да блокират пътя Бургас-Созопол.