На днешната дата преди 20 години в Европа започна периодът на преход, който доведе до политически промени, свобода и тежки социални сътресения в страните от бившия социалистически лагер. Доминото на промяната започна с падането на стената между източен и западен Берлин.

Как днес германската столица отбелязва този ден – на живо от Берлин разказа Кристина Баксанова.

При Бранденбургската врата започва "Празника на свободата"- кулминацията в честванията по случай 20-тата годишнина от падането на Берлинската стена.

Преди 20 години в този час при Бранденбургската врата все още има стена, която разделя не само берлинчани, не само Германия, а цяла Европа.

Часове по-късно точно от това място световните медии ще предават на живо кадри, които вече 20 години свидетелстват за един от най-важните моменти в най-новата световна история.

Заедно с оператора Борис Пинтев се срещнахме един от журналистите, който в историческата нощ отразява събитията в Берлин. Ето и неговия разказ:

През есента на 1989 година журналистът Гюнтер фон Льоевски ръководи Радио-телевизия "Свободен Берлин". Това е обществената телевизия на Западен Берлин.

"Телевизия "Свободен Берлин" се намираше в центъра на ГДР. Имахме доста мощни предаватели, така че програмата ни можеше да се гледа не само в Източен Берлин, а в голяма част на ГДР. Хората в ГДР не вярваха на своите медии. Например, когато 3 хиляди бежанци от Прага пристигнаха във Западна Германия - това в източногерманските медии въобще не го съобщиха”, спомня си Гюнтер фон Льоевски.

Казва, че никой в Западна Германия не е очаквал какво ще се случи в нощта на 9 ноември.

"Тази вечер дори самият канцлер беше във Варшава, а кметът - на прием. Екип на "Свободен Берлин" и на най-големите западни телевизии бяха с най-известните си репортери, с най-добрите оператори и тонрежисьори с канцлера Кол във Варшава - когато същата вечер тук в Берлин се написа нова страница от световната история", продължава разказа си той.

"Нашата телевизия предаваше на живо - как хората се събраха около стената, как се покачиха върху нея, как танцуваха, пиеха шампанско, целуваха се и се прегръщаха. Тази нощ всичко беше безплатно в града. Един истински празник по улиците, само трабантите замърсяваха въздуха", коментира още журналистът.

В нощта на 9 срещу 10 ноември Гюнтер фон Льоевски в коментар на живо предрича последвали исторически събития: "Казах, че бъдещето на Германия е в Европа- отново като обединена държава".

За този коментар ме вдъхнови един младеж, който дойде с трабанта си в редакцията, защото искаше да пипне хората, които само е гледал по телевизията от другата страна на стената. Подаде ми нещо и каза: "Дайте ми автограф". Аз казах: „Но, това са 50 източни марки?” А той отговори: "Те скоро няма да имат никаква стойност". 

20 години след историческа нощ журналистът все още се вълнува, когато разказва за събитията.

"Повечето от нас забравиха защо бяха демонстрациите и протестите. Те се водеха заради свободата. Сега хората са свободни, могат да пътуват, където си искат, могат да говорят каквото си искат, вече няма ЩАЗИ. Но сега цялата революция се материализира. Вече не се говори за свобода, а къде е моята къща, защо нямам по-голяма кола, къде ми е пенсията", заявява още Гюнтер фон Льоевски.

Казва, че най-важният исторически урок от нощта на 9 ноември е, че всичко се случва мирно.

Преди 20 години стената падна по време на управлението на някои знакови фигури. По-рано днес германският канцлер Ангела Меркел заедно с някогашния съветския президент Михаил Горбачов и Лех Валенска преминаха символично през моста на Борнхолмерщрасе- там в нощта на 9 срещу 10 ноември е първият граничен пункт отворен към Западен Берлин. Днес на това мястото могат да се видят паметни табели и част от стената.

Хиляди германци вече са се събрали около Бранденбургската врата. Телевизионни екипи от цел свят отразяват събитието. Над 600 са официалните гости.

Берлинският симфоничен оркестър има честта да открие Празника на свободата. Германският президент, канцлерът Меркел, кметът на Берлин заедно с президентите на Франция и Русия, премиерът на Великобритания и държавният секретар на Съединените щати Хилъри Клинтън ще преминат символично през Бранденбургската врата.

От 3 дни нова стена от изрисувани стиропорни блокове разделя центъра на Берлин. Те ще бъдат символично съборени, като предизвикат ефекта на доминото- така, както през 1989 г. се случиха историческите промени в източноевропейските страни.

Кулминацията на празника ще е грандиозно светлинно шоу.