
Парламентът прие поправки в Закона за лова, с които удължи срока за лов на едър дивеч и сложи край на монопола на сегашното национално сдружение.
Отпада изискването ловни сдружения да се формират върху площ, обхващаща не по-малко от 22 000 хектара. В един ловно-стопански район ще може да се създава само една ловна дружина. Ловните дружинки по желание ще участват в националното сдружение, а не както е сега - задължително. Именно този текст предизвика най-яростни атаки от опозицията.
Вносителите искат свободните сдружения защото само такива могат да обслужват местните феодали, смята Пенко Атанасов, КБ.
БСП и ГЕРБ се скараха и за бъдещето на Националното ловно-рибарско сдружение, чиято централа е на "Витошка".
"Там, където се продаваше ловно оръжие в ловно-рибарското сдружение, сега се продават гащи. Това ли е модерно управление на ловното стопанство", каза Емил Димитров, ГЕРБ.
Дискусията ескалира от обвинения в монопол, през съдбата на популацията от диви свине и стигна до признания от частен характер. Най-неочаквано съпредседателят на парламентарната група на ГЕРБ Искра Фидосова разкри, че също е регистрирана от три години като ловец в община Лом. Искра Фидосова предпочита да ловува пернат дивеч, защото това изисква бързи реакции и точност и съответствало на личния й стил.