Според здравния министър Божидар Нанев голяма част от хората с признаци на простудни заболявания у нас най-вероятно са болни от така наречения свински грип. Делът им обаче не е достигнал размери като за епидемия.

Ваксината срещу щама на свинския грип ще дойде в България през януари, но ще се подхожда много внимателно на кои групи да бъде дадена тя, каза министърът тази сутрин пред bTV.

Според здравния министър заразените със свински грип са доста повече от установените досега 210 случая в страната. Но още е рано да се говори за епидемия.

"Грипът си е в България, има си определени стойности, които трябва да се достигнат, за да е епидемия. Които са над 180 - 200 на десет хиляди, които не са достигнати. В момента са 120. В София са 90 на десет хиляди. След преминаването на 180 - 200 може да се каже че имаме епидемия", заяви министър Нанев.

Болниците ще бъдат заредени с допълнителни количества от противогрипните препарати.

За ваксината срещу свинския грип властите у нас и в Европа подхождат изключително внимателно, защото все още не са установени всички странични ефекти, които може да предизвика тя.

Съветът на здравното министерство е хората да търсят медицинска помощ навреме, а общопрактикуващите лекари да не се притесняват да поставят диагнозата и да изписват антивирусно лечение.

Увеличават се случаите на грип и остри респираторни заболявания

през изминалата седмица, съобщиха от Министерство на здравеопазването. В периода 19.10–27.10.2009г. в Националната референтна лаборатория по грип и ОРЗ към Националния център по заразни и паразитни болести са доказани 71 случая на грипния вирус А (Н1N1).

Вчера няколко общини затвориха учебните заведения заради рязко увеличение на заразени деца. В страната вече има и два смъртни случая.

За момента най-засегнати са регионите Ямбол, Шумен, Ловеч, Плевен, Бургас и Габрово. Те са в така наречения "предепидемичен период".

Според специалистите скоро там заболеваемостта може да достигне епидемични стойности. В Ямбол и Трявна и Никопол вече е обявена грипна ваканция.
 

За купуване на антивирусни препарати ще бъдат отпуснати 12 млн. лв.

Това реши вчера Националният пандемичен комитет. Лечебните заведения в страната са получили 127 000 дози антивирусни препарати "тамифлу" и "реленца", съобщиха от пресцентъра на Министерството на здравеопазването.

Работата по провеждане на обществената поръчка за доставка на пандемична ваксина и антивирусни препарати ще се ускори, реши Националният пандемичен комитет, ръководен от министъра на здравеопазването Божидар Нанев.

Необходимите средства за купуване на ваксина и антивирусни препарати от 12 млн. лева ще бъдат осигурени от републиканския бюджет, посочиха от министерството.

Държавата ще купи до 180 хил. ваксини срещу грипния вирус А (H1N1)

С тях ще могат да се имунизират 10 на сто от рисковите групи.            

Най-малкото, което можем да направим е да спазваме висока лична хигиена и максимално да ограничим контактите си хора с грипоподобни симптоми, съветва д-р Ангел Кунчев, началник на дирекция "Надзор над заразните заболявания" в Министерството на здравеопазването.
 

Какво съветват специалистите?

Грипните вируси се разпространяват от човек на човек предимно при кашляне и кихане. Човек може да се зарази и при контакт с повърхности, които са заразени от пръските, отделени при кашляне и кихане от болни лица чрез докосване след това на очите, носа или устата си.

Тъй като някои вируси и бактерии могат да преживеят два и повече часа върху повърхности като дръжки на врати, плотове и др., честото измиване на ръцете спомага за намаляване на възможността за заразяване от повърхности.  

Както и при другите заразни заболявания, една от най-важните предпазни мерки е спазването на хигиена и особено честото и внимателно измиване на ръцете със сапун и вода. При липса на условия за миене може да се използват влажни хигиенни кърпички за ръце, както и дезинфектанти за ръце на алкохолна основа.


Симптомите на "свински грип"

не се различават от симптомите при сезонния човешки грип. Поради това е необходимо самонаблюдение за повишена температура, кашлица, хрема, главоболие и болки по цялото тяло, силно неразположение, втрисане, бързо уморяване, а в някои случаи повръщане и диария, в рамките на седем дни след контакт с болни и съмнително болни лица или с повърхности, които може да са били замърсени от болни лица. Както и при сезонния грип,


може да се развият пневмония и респираторни смущения

При заболяване с такива симптоми или при влошаване на налично хронично заболяване в този седемдневен период консултацията с личния лекар или със специалист по инфекциозни болести е препоръчителна. Лекарят трябва да бъде информиран за симптомите, за местата, които са посетени, за директен контакт с болни и болни със съмнения за "свински грип".

Препоръчва се да се избягват тесни контакти с болни хора по време на пътуване. "Свинският грип" се предава чрез контакт с болни хора, не се предава чрез храна, посочват от МЗ.


Преди да предприемете пътуване

потърсете информация относно разпространението на грипа, причинен от новия вирус А (Н1N1), или "свински грип", в местата, които ще посетите.


Наред с антивирусните препарати, които се използват профилактично или с лечебна цел, е необходимо да се вземат достатъчно количество влажни хигиенни кърпички, евентуално дезинфектант за ръце на алкохолна основа и термометър.

Необходимо е предварително да се осигури информация къде и по какъв начин може да бъде получена медицинска помощ на мястото, където отивате. Не пътувайте, ако сте болни.   

 

Спортните събития от деня

Филмите на bTV

Гледай bTV на живо

Времето