
За да функционира здравната система у нас, е необходимо 150 души на ден да даряват кръв. Тези данни станаха ясни в началото на есенната кампания "Капка по капка живот", която тече в момента. Според статистиката в България 20 на хиляда души са донори. За да се избегне недостигът обаче, те трябва да станат 24 на хиляда.
По закон кръводаряването в България е доброволно и безвъзмездно. Затова кръвните центрове преди всичко разчитат на съвестта на гражданите. Проблем е и набавянето на кръв за пациенти с редки групи.
"Понеже редките кръвни групи или тези, които са с RH отрицателен фактор, се срещат в 12 до 15 % от населението, съответно наложено на ниския брой кръводарители има по-малка наличност от тях в кръвните центрове", обясни д-р Дияна Максимова дир. на Центъра по трансфузионна хематология - Варна.
Бащата на Неделчо Георгиев страда от заболяване, което изисква кръвопреливане почти през ден. От преливането зависи живота му, но проблемът е, че е рядката кръвна група Б отрицателна.
"Такава кръвна група имат само 2% от българите. Което означава, че запасите от тази кръвна група във Варна много силно намаляват и има случаи, когато питам лекарите дали са прелели, а те казват,ч е са поискали от центъра, но се забавя", заяви Георгиев.
Въпреки трудностите обаче решение на проблема има.
"Кръвните центрове по закон имат възможност да търсят кръводарители срещу овъзмездяване на кръводаряването, които са в наша информационна система и ние се обръщаме към тях", каза още д-р Дияна Максимова.
Тази година есенната кръводарителна кампания е насочена към младите хора между 18 и 30 години и в нея ще се включат университети и колежи от цялата страна. Всеки обаче може да дари кръв в регионалните центрове по трансфузоинна хематология.