
Трите хранения на ден поддържат телесната температура на хората и ги предпазват от повечето гъбични патогени, съобщава сайтът Eurekalert, позовавайки се на резултатите от изследване на американски специалисти.
Изследователите от Колежа "Алберт Айнщайн" към университета "Йешива" в Ню Йорк са установили, че нормалната температура от около 37 градуса по Целзий е твърде висока за повечето гъбични нашественици и не им позволява да се развиват.
"Данните от проучването ни показват, че да сме топлокръвни е механизъм, еволюирал, за да ни предпазва от гъбични заболявания. Устойчивостта на този вид инфекции обяснява господството на бозайниците след ерата на динозаврите", обяснява д-р Артуро Касадевал от изследователския екип.
На науката са известни близо 1,5 млн. гъбични вида. От тях само няколко стотици са патогенни за бозайниците. За сравнение - около 270 хил. вида гъбички причиняват болести по растенията и около 50 хил. са патогенни за насекомите.
Авторите на настоящето проучване са изследвали как 4082 различни гъбични щама се развиват при температури между 4 и 45 градуса по Целзий. Оказало се, че най-подходящата температура за развитието на гъбичките е около 30 градуса и са много малко онези, които могат да оцелеят при нормалната за хората температура от около 37 градуса по Целзий.
Изследването обяснява защо бозайниците живеят по начин, който е свързан с разход на енергия и набавянето й чрез по-големи количества храна. Студенокръвните влечуги например се хранят само по веднъж на ден и дори по-рядко.