Проверка на здравното министерство установи, че 10% от решенията на ТЕЛК-овете в София, Пловдив и Силистра са издадени неправомерно. Неправителствените организации допълват, че повече са решенията на ТЕЛК-ове в страната, които съзнателно намалят процента нетрудоспобност на хората с увреждания.

В момента чакат да бъдат разгледани 13 хиляди жалби.

При издадени хиляда 390 експертизи в 126 съзнателно е завишен процентът на нетрудоспособност на пациентите. При 72 решенията липсва аргументация и затова те ще бъдат преразгледани от НЕЛК в тримесечен срок.

"Решенията са немотивирани - една голяма част от тях. И не съотвестват на документацията. Считаме, че е налице неправомерно изразходване на средства от републиканския бюджет", каза Людмил Гайдов, зам.министър на здравеопазването.

Неправителствените организации допълниха:

"Ако те имат данни за 10% увеличаване, ние имаме данни за 63% на намалямане на процента", каза на свой ред Диана Инджова, Национален съвет за интеграция на хора с увреждания.

От сдружението на лекарите обясниха, че процентите се намаляват заради глобите, които лекарите трябва да плащат, ако е изписан по висок процент. Поискаха и промяна на наредбата.

"Никъде не е конкретизирано кога се дават 50 и кога 100 %. Експертната оценка е субективна и това поражда доста различия от ТЕЛК и НЕЛК", коментира д-р Пенка Георгиева, сдружение на лекарите от ТЕЛК.

От здравното министрество вече готвят методически указания за лекарите и обещаха да направят промяната.

"В методиката значително ще се разширят вродените заболявания и тези, при които няма възможнст за излекуване, за да бъде разширена дефиницията пожизненост", заяви д-р Кънчо Райчев, директор на НЕЛК.

От 2010 г. започват редовни проверки на ТЕЛК-овете, с участието и на представители на организациите на хората с увреждания.

Спортните събития от деня

Филмите на bTV

Гледай bTV на живо

Времето