В България има над 270 хиляди двойки с репродуктивни проблеми. Много от жените в тези двойки не могат да износят дете поради медицински причини. За техния проблем има две решения - да осиновят или да станат майки чрез чужда утроба.

Според новия семеен кодекс, който влезе в сила преди по-малко от месец, майка на детето е жената, която го е родила.

"Миналата година след операция загубих детеродните си органи и реално не мога да износя дете, нито да имам мое биологично. И всъщност - единственият шанс да имам дете е или да осиновим с моя съпруг, или да намерим жена, която да износи наше дете и по-точно с негов биологичен материал и донор от друга майка, друга жена", разказва Ева.

Сурогацията е метод на асистирана репродукция, при който една жена износва и ражда бебето на друга жена. Звучи като научна фантастика, но всъщност човечеството го практикува отдавна. В България да дадеш под наем утробата си е незаконно.

"Никой до този момент не е проявил някаква законодателна инициатива във връзка със сурогатството. Напротив казват:"Не, това няма да го регламентираме", което за мен е абсурдно", казва Гергана Върбанова, адвокат.

Майчинството под наем у нас се практикува нелегално. Не малко бездетни семейства прибягват към т.нар. "скрита сурогация".

"В интернет чета, че се практикува чрез близки - сестра на сестра или майка, или много близка жена", продължава разказа си Ева.

Oтчаяни български семейства търсят непознати жени, на които да платят да износят бебетата им. И ги търсят в чужбина. Това обаче е свързано с много пари.

"Смятам, че го заслужавам - да стана майка на дете, което ще обичаме и много ще се грижим за него", казва в заключение жената.

Повече за този вид майчинство като последна надежда за много семейства разказва Станислава Младенова в предаването bTV Репортерите. Гледайте предаването тук.

Спортните събития от деня

Филмите на bTV

Гледай bTV на живо

Времето