
Резките температурни промени са голям стрес за организма и повишават риска от сърдечносъдови инциденти. Стресът е по-голям при преминаване от топло към студено, разказва д-р Иво Петров, завеждащ отделението по кардиологията в болница "Токуда" в София.
Особено уязвими от резките температурни промени са хора със сърдечносъдови заболявания.
Рязката смяна на температурата предизвиква спазъм на всички съдове в човешкото тяло и най-вече на артериите. Спазмите на изходно стеснените артерии водят до исхемия /недостатъчно кръвоснабдяване на органите/, обясни д-р Петров.
При рязка промяна от топло към студено време най-много страдат пациенти с мозъчно-съдови и с коронарни заболявания. При тях има риск от повторни инфаркти и инсулти.
През зимата честотата на мозъчните инсулти се увеличава значително, коментира доц. Иван Стайков, завеждащ неврологичното отделение на "Токуда". Той допълни, че са правени редица проучвания в тази насока. Според изследване в Израел, обхванало 1 млн. души, през зимата честотата на мозъчните инсулти се увеличава при 48 на 100 от мъжете и при 40 на 100 от жените.
Ниските температури предизвикват свиване на периферните кръвоносни съдове, което води до повишаване на кръвното налягане, а високото кръвно е основна причина за исхемични и хеморогични мозъчни инсулти, обясни доц. Стайков.
Той допълни, че студеното време води и до биохимични промени в кръвта - повишава се холестеролът, както и фибриногена /серумен белтък, който има основно значение за кръвосъсирването/. Това променя вискозитета на кръвта, тя става по-гъста, което е предпоставка за образуване на тромби, а те от своя страна могат да предизвикват исхемични инсулти.
Тези промени влияят най-вече на възрастните хора,
при които мозъчната циркулация не винаги работи нормално, обясни доц. Стайков. Допълнително негативно влияние през зимата оказва ограничената консумацията на плодове и зеленчуци.
Друг особено рисков фактор е повишената консумация на сол.
Лекарите препоръчват по възможност хората със сърдечносъдови заболявания и с мозъчни инсулти да не се излагат на резки климатични промени, редовно да пият изписаните им лекарства и да следят за нивото на кръвното си налягане. При най-малкото неразположение те трябва да се обърнат към лекуващия си лекар.
Излизайки навън при студено време, тези пациенти освен че трябва да са облечени с топли дрехи, задължително трябва да са с ръкавици и шапка.