Конституционният съд ще разгледа по същество първото си дело за тази година. То е по искане на президента Георги Първанов за тълкуване на два члена от Конституцията. Текстовете са свързани с правомощията на Парламента да разрешава изпращането на български въоръжени сили извън страната, както и пребиваването и преминаването на чужди войски на територията на България. Президентът Георги Първанов иска тълкуване на чл. 84, т. 11 от Конституцията на Република България.
След срещата в Прага, в началото на декевмри, държавният глава обяви, че поканата ни в НАТО налага актуализация на основополагащи документи, както и Конституцията. Тогава той заяви, че ще отправи запитване към Конституционния съд дали член 84 от Конституцията противоречи на ангажиментите ни като съюзническа страна на НАТО. Алинея 11 от член 84-ти предвижда Парламентът да разрешава изпращането и използването на български въоръжени сили извън страната, както и преминаването на чужди войски през България. По-рано комисията по външна политика към Парламента обяви идеята си за бърза промяна в Конституцията, чрез която да се позволи на правителството само да дава съгласие за преминаване на натовски въоръжени сили или за изпращане на наши войски, без да се допитва до Народното събрание.
Алинея първа на чл. 85 гласи, че Народното събрание ратифицира със закон международните договори, които имат политически или военен характер.

