
Болниците са пред криза заради липса на анестезиолози. В момента в лечебните заведения работят едва половината от необходимите специалисти. Това намалява качеството и създава здравен риск, предупреждават от Дружеството на анестезиолозите. Какви са причините, разказва Кристина Баксанова.
В клиниката по реанимация на ВМА преминават едни от най-тежко пострадалите пациенти от цяла България. Под 24-часово наблюдение за тях се грижат анестезиолози и медицински сестри.
И ако в тази клиника има достатъчно специалисти по интензивни грижи, в повечето болници в страната това не е така.
У нас са необходими около 1700 специалисти, а за последните години броят им е намалял на 800, обяснява председателят на дружеството на анестезиолозите доц. Николай Петров.
"Ситуацията е малко под критична. Много тежка, много трудна и сме малко преди криза с анестезиолозите", съобщи доц. Николай Петров.
През анестезиолозите преминават всички спешни случаи, операции, усложнения, възстановявания след интервенции. В повечето по-малки болници в страната с всички тези функции в момента се справя само един специалист.
"Налага се на един анестезиолог да работи на няколко места в една болница. Така един анестезиолог не спазва правилата и работи не в една операционна, а на две или три, често с различни сестри, които е недопустимо според стандарта. Но се прави, за да върви работата. Това пренапряга лекаря, снижава качеството и е предпоставка за инциденти. Тези усложнения са много обществено значими, защото касаят живота. Грешката на анестезиолога е свързана с живота", допълни Николай Петров.
Заради недостатъчно добро заплащане при тежките работни условия и заради липсата на признание, голяма част от българските анестезиолози вече работят в Англия, Канада, САЩ. В Европа най-голям е броят им във Франция - около 150 български специалисти.