
От днес има още един потвърден случай на заразен с вируса на свински грип. Болният е бил в контакт с 30-годишния мъж, който почина вчера от свински грип. Пациентът е в болница "Света Анна" в София. Състоянието му е добро. Изследвани са общо седем проби на хора, които са имали контакт с починалия вчера. Подробностите по темата - от Мария Ванкова.
Все още не са ясни резултатите за две от пробите, защото изследванията са положителни за наличието на грипен вирус "А" и трябва да се установи дали става дума за сезонен грип или за новия грипен вирус. В добро състояние е и бащата на момчето, който също се лекува в болница "Света Анна". До момента у нас са изследвани 536 проби за новия грипен вирус. Едва 79 от тях са били положителни.
Въпреки трагичния случай от вчера днес в повечето поликлиники обстановката е била спокойна. Репортерската ни проверка и в София, и в други градове на страната показа, че хората, обърнали се към личните си лекари не са повече от всеки друг ден.
Виктор Райновски е общопрактикуващ лекар от години. Твърди, че симптомите на всички видове грип са еднотипни. По думите му не е задължително да се назначава на пациента изследване за свински грип още на първия преглед.
"Тези пациенти, които въпреки терапията не се подобряват в рамките на три-четири дни, задължително трябва да бъдат прегледани още веднъж и да се направи консултация дали трябва или не трябва да се изследват за т.нар. свински грип", обяснява Райновски.
Първият регистриран случай на свински грип у нас беше преди четири месеца. Тогава пациентът беше настанен в столичната Военномедицинска академия. Потърсихме мнението на ръководителя на инфекциозната клиника там доцент Камен Плочев. Освен като специалист, той коментира темата и като пациент. Оказа се, че преди близо седмица се е разболял от новия грип:
"В събота вечерта, когато стана, си спомням, почувствах едно леко неразположение и веднага започнах да пия два антивирусни препарата, за да блокирам двата белтъка и в понеделник си бях на работа".
Според доцент Плочев, най-вероятно заразата е дошла от американски колеги, с които се е срещал, или пък от негов пациент. Като човек преборил се със свинския грип, успокоява, че минава леко, ако се вземат мерки навреме и задължително се отиде на лекар. Усложнения могат да се получат при хора с хронични заболявания или такива със социален проблем - като бездомниците и наркозависимите.
"Аз съм имал по 20-30 смъртни случая от грип на година и никой не е вдигал медиен шум, не са писали вестниците, това не е необичайно в нашата практика", смята доцент Плочев.
Той твърди, че срещу новия грип можем да се борим и с ваксините за сезонните грипове, които са вече на пазара. Те няма да ни предпазят от него, но в случай че го пипнем ще премине по-леко.
Работният ден в аптеките започна нормално. Хората купуваха ваксини за сезонните грипни вируси в количества нормални за всеки друг ден.
Една от многобройните столични аптеки отваря врати в 8 часа сутринта. Минути по-късно пристигат и първите клиенти на магистър-фармацевт Мая Попова. Едно момче си купува лекарства за кашлица и запушен нос. Не се притеснява, че това може да са симптоми на свински грип. Затова не е ходил на лекар.
"Не съм счел за необходимо, нямам време, пък и не усещам по тялото си, по симптомите, че е толкова сериозно", обясни Красимир Маринов.
Фармацевтът Мая Попова разказва, че няма паника след новината за първия смъртен случай на свински грип у нас. В късните часове на вчерашния ден, а и днес няма масови продажби на антивирусни препарати. Последната продажба на най-употребявания такъв препарат е направена в края на август. Интерес относно ваксините обаче има.
"Всеки втори, който си слага противогрипна ваксина, ме пита дали ще има внесена в България и за свински грип", призна магистър-фармацевтът.
По думите на Попова, най-често антивирусните лекарства и ваксини се купуват от хора, които пътуват в чужбина. Лекарите съветват хората да не изпадат в паника и при симптоми на грип да не започват самолечение. Посещението при личния лекар може да предотврати евентуални усложнения, които могат да се получат при всеки сезонен грип, а не само при новия, напомнят медиците.
И накрая съвет към всички, отправен от Световната здравна организация и от нашите медици - самолечението и купуването на антивирусни препарати без рецепта е опасно. Ако пием лекарства, от които нямаме нужда или които не са подходящи, рискуваме да развием резистентност към новия вирус, което ще затрудни лечението.