
През есента се очаква втора вълна от новия грипен вирус, предупреди Световната здравна организация. До месец трябва да започне прилагането на ваксината срещу новия вирус. Засега лечение е възможно само с два антивирусни препарата. Какви препоръка дават СЗО и какви мерки предвиждат повечето европейски държави, вижте в репортажа на Кристина Баксанова и оператора Борис Пинтев.
От първите регистрирани случаи на новия грипен вирус през април до сега най-засегнати са хората до 40 годишна възраст.
Повечето от тях изкарват грипа сравнително леко, но при тези, които получават усложнения, болестта протича много тежко. Като пациентите на канадския проф. Ананд Кумара.
"Тези хора бяха драстично болни. Те бяха най-трудните ми случаи и най-болните пациенти, които някога съм виждал. Беше много трудно да ги задържиш живи", обяснява проф. Кумара.
Причините за усложненията са най-често отслабен имунитет, съпътстващи хронични заболявания и закъсняло лечение. Затова СЗО излезе със списък на опасни симптоми, при които трябва спешно да се потърси лекар. Това са - пристъп на задушаване, както и затруднено дишане, посиняване, кървави храчки, остра болка в гърдите, висока температура, нисък пулс.
За да се справят с втората грипна вълна правителствата вече имат изработени пандемични планове. Френските власти дори забраниха целувките при поздрав. Освен разписаните епидемиологичните мерки в тях, е предвиден и резерв от двата антивирусни препарата за лечение, препоръчани от СЗО.
В разчетите на повечето европейски държави лекарствените дози покриват 20-25% от населението. В плановете на Австрия и Франция процентите достигат 50, а във Великобритания - над 80% .
За да се справи с държавните поръчки, една от големите фармацевтични компании вече е увеличила производството на препарата, в чийто състав влиза оселтамивир. Той действа като блокира разпространението на вируса в здравите клетки на организма. Предписва се както на заразени пациенти, така и на тези, които имат рискови контакти.
"Светът все още е в шеста степен на пандемията. Нашият основен отговорност е към СЗО. Ние получаваме от нея насоки и съвети за доставките. Но ние сме готови и имаме възможност да изпълним поръчката на една държава преди тази на друга в случай, че има огромна обществена нужда заради остра зараза и бързо разпространение на вируса", заяви Катлийн Стийл.
Лекарите съветват хората да засилят имунитета си, често да си мият ръцете и по-рядко да посещават обществени места, за да се ограничи заразата.
По данни на Европейския център за контрол на заразните заболявания 50 хиляди европейци вече са заразени с новия грипен вирус. Практиката показва, че ако пациентите потърсят през първите 48 часа лекарска помощ и получат адекватно лечение тежките случай и хоспитализациите могат да бъдат намалени до 60%.