Едва 18 от около 100 студентски блока в страната са изцяло ремонтирани. За да продължи програмата за саниране на общежитията и догодина, министърът на образованието Йорданка Фандъкова ще настоява пред правителството да бъдат отпуснати средства.

Едно студентско общежитие в столицата не е новопостроено, а е основно ремонтирано и то само за два месеца. Дограмата е сменена, старият мокет е заменен с ламинат. Блокът разполага със стаи за 680 студенти. Със сигурност в старите си, обновени, жилища ще се върнат част от старите наематели.

Елена Милева втора година следи за реда в 24-ти блок.

"Влизане и излизане - по цяла нощ. До 3 часа щъкат нагоре-надолу", обяснява жената.
 
Охраната и студентите са доволни, че в общежитието вече ще има нов пропускателен режим с магнитни карти и видеонаблюдение.

"Ако се получи инцидент винаги ще е ясно кой къде е бил. Тези кадри може да се използват и за нарушители - студенти в нетрезво състояние, които създават излишен шум на околните".

Основният ремонт на блока струва 6 млн. и 600 хиляди лева.

Според министър Фандъкова санирането на старите студентски общежития трябва да продължи и през следващата година.

Преди месец лятна буря отвя част от санираната стена на друг ремонтиран блок в Студентски град. Пораженията все още не са възстановени, но от фирмата-инвеститор твърдят, че ремонтът ще започне следващата седмица.

 

Спортните събития от деня

Филмите на bTV

Гледай bTV на живо

Времето