70% от обжалваните лекарски протоколи за помощни средства за хора с увреждания са неправомерно издадени. От утре започва масирана проверка на Социалното и Здравното министерство, паралелно с независима такава на прокуратурата. 

Стефан Ангелов работи в помощ на хората с увреждания в Центъра за психологически изследвания повече от пет години. Не веднъж се е сблъсквал с примери за злоупотреби. Преди време, например, е получил специални чорапи за протеза с ниско качество, които по фактура струват скъпо.

"Тези, протекторните чорапки - 36 лева са, когато на пазара чифт струва да кажем не повече от един лев", обяснява Стефан Ангелов.

От понеделник започват проверки по цялата верига на изписване на медицинските изделия - от лекарските комисии до фирмите доставчици. Има сигнали за връзки на фирмите доставчици с лекарските комисии. Лекарите получават комисионна за предписано медицинско изделие:

"Ние получихме информация за отделните фирми. Нашата информация, за сега, показва, че те добре печелят. Има фирми, които са получили над 3 млн. и половина само за полугодието на тази година. Това е една добра печалба", смята Валентина Симеонова, зам.-министър на труда и социалната политика.

За първото полугодие на 2009 година размерът на предоставените помощи, е завишен с 44,1% в сравнение със същото полугодие на 2008 година. Обжалвани са 1675 издадени протокола, от които 853 са доказано неправомерни - това са близо 70%.

Не съществува и единен регистър на хората с увреждания в България. Така, никога не е ясно колко човека ще имат нужда от помощ през годината.

"В мътна вода се лови риба. Не мога да кажа със сигурност, но предполагам, че се създават условия за злоупотреби", смята Стефан Ангелов.

И според Центъра за психологически изследвания, и според социалното министерство, определянето на броя на хората с увреждания е важна стъпка към ограничаване на злоупотребите.

 

Спортните събития от деня

Филмите на bTV

Гледай bTV на живо

Времето