
От Изпълнителната агенция по лекарствата, съобщиха за bTV, че най-вероятно от септември, производителите у нас ще плащат два пъти по-ниски такси за лекарствата. От фармацевтичната индустрия обещават, че промяната ще доведе до поевтиняване на някои лекарства.
За последните две години държавните такси в областта на лекарствата са скочили средно с 300%. Така например, за да се предлага даден продукт на нашия пазар, производителят е трябвало да плати такса в размер на 3 хиляди лева.
През 2007 година обаче таксата скача на 15 хиляди лева. От Агенцията по лекарства признават, че доста от направените увеличения не са основателни. Затова в момента се водят преговори с фармацевтичната индустрия таксите да бъдат намалени.
„Аз казвам, че задължително най-малко с 50% трябва да бъдат намалени таксите за тези продукти, които са част от нашата държавна лекарствена политика", смята доц. Жасмина Мирчева, директор на ИАЛ.
Една средно голяма фармацевтична фирма у нас в момента отделя около половин милион лева само за да си плаща таксите. Този голям разход от своя страна е довел до увеличение на цената на лекарствата с до 10%, сочат анализите на бранша.
По-скъпи са станали например някои медикаменти за сърдечносъдови заболявания. Сега с плануваното намаление на таксите ще се усети и намаление на цените на лекарствата.
"Ще се повиши продуктивността, ще се повиши конкуренцията на пазара, а от там по чисто пазарен принцип и механизъм цените ще паднат", смята Росен Казаков, изпълнителен директор на Българска генерична фармацевтична индустрия.
Свръх завишените държавни такси у нас през последните години, са обект на критика и в няколко доклада на Световната банка, където се посочва че в рамките на 2007-2008 година те са увеличени средно със 183%, като най-голямо е увеличението в Министерството на здравеопазването.