Пациенти с редки болести все още не са получили безплатните си лекарства. За тях тази година има целево отпуснати над 23 милиона лева в бюджета на здравното министерство. Но парите все още не са използвани, защото не са обявени търговете за доставка на медикаментите.

Сигнал за това подадоха от Националния алианс на хората с редки болести в Комисията за защита от дискриминация.

Преди година Тодор Мангъров подава жалба в Комисията за защита от дискриминация, защото държавата не му осигурява лечение и животоподдържащи лекарства. Тодор страда от рядка болест, известна като "белодробно сърце". Ако не приема медикаментите си, изходът е летален. Със същото заболяване у нас има още 30 пациенти. Година по-късно по наредба здравното министерство трябва да осигури лекарството му безплатно.

"Няма пациент, която да е получил лекарството от МЗ. Всеки си го осигурява със собствени средства", казва Мангъров.

Осми месец отпуснати над 23 милиона лева стоят неизползвани. Пред комисията за защита от дискриминация пациентските организации настояха тръжните процедурите да започват възможно най-скоро.

"И в конституцията, и в закона на здравето е вменено задължение на МЗ да осигури грижа и затова ние смятаме, че има проблем, защото МЗ прехвърля проблемите си на НЗОК за финансирането, а и парите не достигат за пълно обезпечаване на пълната група пациенти, а докъдето стигнат и другите остават без лекарства. По нашия закон това е дискриминация", коментира Анели Чобанова, председател на комисията "Здраве и социално политика" към КЗД.

Лекарите също признават, че има дискриминация в болничното лечение на хората с редки заболявания. Терапията им остава недофинансирана, а оттам и непълна.

"Спешно трябва да бъде осигурена програма за допълнително финансиране на редките болести към здравната каса", заяви доц.Румен Стефанов, експерт по редки болести.

Комисията за защита от дискриминация също ще изготви становище, с което здравните институции ще трябва да се съобразят.

Спортните събития от деня

Филмите на bTV

Гледай bTV на живо

Времето