Охраната на ловешката Крушунска каскада се налага заради главно заради набезите на вандали и кражбите на скъпия облицовъчен материал бигор.
Огромен 8-тонен блок се откъсна от чашата на Крушунските водопади и заради денонощната охрана обаче няма как да бъде отмъкнат. Поддръжката на района и опазването му от туристите този сезон ще струва на общината най-малко 60 хиляди лева.
„Мисля че е безопасно в това отношение през активния сезон има денонощна охрана, а през другото време е трудно осъществимо. Това е скален къс който даваше началото на каскадата. Блокът се откъсна през зимата заради амплитудите, скални висулки ледени натежаха и откъснаха блока”, обясни д-р Красимир Джонев, кмет на Летница.
Още преди четири години изобретателни престъпници откриха ниша на пазара - да крадат по поръчка скъп облицовъчен варовиков материал бигор от водопадите по река Осъм. Кражбата тогава разкриха експертите на агенцията по рибарство. От полицията в Ловеч съобщиха за bTV, че досега крадците на водопада не са разкрити.