
Броят на онкоболните у нас расте. Всяка година се регистрират 33 хиляди нови случая, съобщи Асоциацията на пациентите с онкологични заболявания. Повече от половината от тях не получават адекватно лечение.
Според официалната статистика, ракът при мъжете най-често спохожда белия дроб. При жените - млечната жлеза. Едва 30% от пациентите се лекуват със съвременно лъчелечение. Причината - само на едно място в България има необходимата апаратура. По-голямата част от пациентите чакат с месеци, за да се лекуват със стари апарати, произведени през 70-те години на миналия век. Това, според специалистите е опасно.
"Тези, които получават лъчелечение могат да се излекуват, но рискът да получат усложнения е много голям - болния от рак може да бъде излекуван, но ще продължи да живее с други заболявания, които ние сме му причинили в съседните органи", обяснява доц. Веселина Първанова.
Диана се бори със заболяването вече десет години. Преминала е лъчелечение за около 20 дни, в които многократно апаратурата се е повреждала:
"Много се надявам новото правителство да не допуска дори и мисълта, че пациентите в България няма да бъдат лекувани по европейските стандарти", казва жената.
Диана се е сблъсквала и с другия проблем на онкоболните - липсващите лекарства:
"Това е равносилно на смърт, няма друга дума - липсата на лекарства е равносилна на смърт".
Въпреки десетгодишната борба с болестта, Диана признава, че сега е по-щастлива:
"Да, по-щастлива, защото едно такова заболяване отваря очите ни за нещата, които не забелязваме и се радваме на всеки един ден като подарък от съдбата".