
Съединените щати официално са поискали военна помощ от съюзниците си в НАТО за евентуална война срещу Ирак. Това потвърди американският министър на отбраната Доналд Ръмсфелд. Исканията са в шест области.
Те включват използване от САЩ на колективните средства на НАТО, оказване помощ на Турция в случай на контраудар, разполагане на ракети "Пейтриът", достъп до въздушното пространство на съюзническите държави, използване на бази, пристанища и съоръжения за презареждане на техните територии. САЩ очакват и помощ за сформиране на контингент по поддържане на мира в Ирак след приключване на военните операции.
Различията във вижданията на САЩ и Европа обтягат трансатлантическите връзки на НАТО в момент, когато Пактът се нуждае от единодушие, за да се противопостави на нови заплахи. Това заяви американският конгресмен Дъг Биройтер. Той оглавява Парламентарната асамблея на НАТО.
Военният министър Ръмсфелд каза също, че Пентагонът има остра нужда от допълнителни средства за провеждането на военната операция срещу Ирак и борбата с тероризма.
Междувременно 130 юристи изразиха в документ мнението си, че едностранното обявяване на война срещу Ирак може да бъде квалифицирано като агресия. Според международното право това е престъпление. Документът бе разпространен по инициатива на Свободния университет в Брюксел.
Съгласно Хартата на ООН, международните отношения трябва да се основават на мирни решения и че едностранното решение на една държава да води война срещу друга е изключено от международното право. Това припомнят юристите. Те подчертават обаче, че не подкрепят иракския режим.

