
Расте броят на пострадалите от високите температури по плажовете. Лекарите във Варна съобщават, че вече се налага да оказват медицинска помощ поне на петима колабирали дневно.
Рискът от прегряване обикновено се подценява от любителите на морските бани. Особено от тези, които идват край морето за броени дни и се стремят да прекарат възможно повече време на плажа.
"Съветваме хората със сърдечно-съдови заболявания, асматици и епелептици да избягват топлите часове на деня. По възможностхда използват часовите до 13 и след 17 ч.", казва д-р Хаджийска.
Съветът към младите хора е да приемат повече течности. "Над два литра за деня", допълва лекарката.
Медиците припомнят, че не трябва да се влиза в морето след обилно хранене или употреба на алкохол. Плажуващите не бива да забравят още, че носенето на шапка е крайно необходимо, особено в обедните часове.
"При случаи на прегряване най-доброто лечение е пострадалият да се изведе на сянка, на хладно, да се постави студен компрес или лед на гърдите и мишниците с цел да се охлади тялото", обяснява доктор Хаджийска.
За да предотвратите т. нар. "слънчасване", лекарите съветват - веднага, щом усетите замайване или тежест в главата, напуснете плажа и потърсете хладно сенчесто място.