
През последните години банковите обири се превърнаха в едно от най-модерните престъпления. A разкриването на извършителите - клони към нула.
Разследващите признават, че голяма част от обирите са извършени от специалисти, след сериозна подготовка и вероятно с вътрешна помощ.
Почеркът на извършителите на обирът в Пловдив е сходен с този при друг такъв случай. През март 2005 година в столичния квартал "Младост" по подобен начин е разбит офис на "Прокредит банк". Откраднати 200 хиляди лева, 58 хиляди евро и 35 хиляди долара.
За две минути е разбит патронът на вратата на служебния вход и са обезвредени охранителната техника и камерите. В офиса не е имало граждански трезор, но парите са откраднати от двете каси, които са се намирали в банката. Обирджиите не са открити.
Неразкрит остава и обирът месец по-рано в клон на Обединена българска банка (ОББ) в Ботевград. Изчезват над 1 милион лева. Крадците са маскирани. Те обезвреждат сигнално-охранителната система и обират около 40 частни сейфа в трезора на банката. Бандитите предварително прерязват кабелите на СОТ-а и прекъсват кабела, който захранва клетката на мобилните оператори, така че в околността да няма покритие.
Най-зрелищния обир обаче е през 2004 година. Тогава банда прониква в офис на банка „Биохим” като пробиват 40-сантиметрова бетонна плоча за да проникнат вътре. Разбити са над 40 сейфа, а грубата сметка показва, че са задигнати над 7 милиона лева.
Пробив срещу бандите направиха едва преди месец. Тогава бяха задържани седем души от така наречената "люлинска бригада". Мъжете опитали да проникнат в клона на "Интернешънъл Асет Банк" в Кюстендил. Групата е специализирана в кражби от банки, а сред арестуваните имаше и полицай.