Той е един от многото непознати. Влиза в съдебната палата горе-долу от четири месеца. Никога не е мислел, че ще стигне до тези зали, защото е станал случаен свидетел на убийство. И защото е преценил, че ще каже истината. Никога не е криел, че страхът го е довел в програмата за защитените свидетели. Само за няколко часа. Веднага е забравил името си. И първият човек, с когото се е срещнал е анонимният психолог.
Това е нов избор, който защитените свидетели предприемат за първи път в живота си, късат с миналото в мисловен план, но не изцяло в емоционален, обяснява един от психолозите в програмата за защита на свидетелите.
В България, вече пет години от стартирането на тази програмата, досега, освен случайни свидетели на престъпления, влизат и хора от криминалния свят, както и жертви. Всички са водени от страха и желанието за промяна.
За журналистите и обществото първият познат защитен свидетел е Велин Добрев
Той беше основният коз на прокуратурата по делото срещу братята Маргини, което приключи миналия месец. Но за психолозите и прокурорите Велин Добрев е един от най-добрите и точни свидетели в програмата. Човекът, който отдавна не носи това име и не живее в България.
Мъжът, който дори междувременно е излежал своята присъда. Имал е своите мотиви, за да поеме този път и е решил да направи промяна. Това не означава, че той ще стане добър или идеален. Такива хора няма, смятат още психолозите.
Градският прокурор Николай Кокинов ще запомни 2005 година с факта, че той е първият от прокуратурата, довел защитен свидетел в програмата у нас. А 2010 г. ще я запомни с равносметката, че до днес е въвел най-много защитени свидетели. И нито един досега не го е провалил. Както и обратното.
"Не винаги можем да използваме специални разузнавателни средства. Не винаги знаем, че се е извършвало престъпление. Не винаги знаем, че ще се извърши престъпление. Такъв вид свидетели, които съобщават за структурата на престъпната група, за организацията й - те са ни много полезни", категоричен е Николай Кокинов.
За част от обществото може би не е тайна, че по делото срещу Златомир Иванов-Баретата също има защитен свидетел. Но никой не знае, че и в процеса срещу бившия социален министър Емилия Масларова не липсва защитен свидетел. Който след като си е дал показанията, сам излиза от програмата, тоест "осветява се".
На този етап в българската програма за защита на свидетелите не са предвидени козметични операции. Или по-точно - допускат се само по желание и финансиране от страна на самите свидетели.
Често хората у нас не правят разлика между анонимен и защитен свидетел. Първият има индентификационен номер и дава показания само в присъствието на съдебния състав. А защитеният свидетел е явен и дава показания в съдебна зала, но под строга охрана, осигурена от държавата. Очи в очи само със съдебния състав.
Гледай репортажа на Канна Рачева и Антоанета Николова за "Код: Криминално", както и целия епизод 14 на предаването.