Все още не е възстановена дигата на река Тимок, която бе прорязана през март, за да се изтегли водата от залетите площи в община Брегово. Това съобщи кметът на общината Милчо Лалов. Тогава под вода останаха близо 15 хил. дка обработваема земеделска земя. За да се оттече водата, спешно се наложи да се прореже дигата, защитаваща граничния град Брегово и водата се оттече в коритото на река Тимок.
Втори месец за затварянето и укрепването на дигата няма средства, а нивото на граничната река, която се влива в Дунав, застрашително расте. Дигите са държавна собственост, а държавата все още не иска да припознае дигите като своя собственост и затова няма пари, оплаква се кметът Милчо Лалов.
Областният управител Пламен Стефанов е информирал за опасността от незатварянето на дигата съответните институции, но все още от никъде не е получен отговор. Така дигата край Тимок няма реален стопанин, който да се грижи за нея. Общината няма възможност да влага каквито и да е средства за възстановяването й, а и няма законово право. Реална е днес опасността от ново наводнение поради високите води на Дунав, предупреди кметът на Брегово. Прорезът на дигата на Тимок е 7-8 метра. Пробивите на земно насипната дунавска дига край Куделин са два и под вода са около 300 дка земеделски земи.
От Междуведомствената комисия по бедствия и аварии към Министерския съвет на общината са възстановени 15-те хиляди лева за направените разходи от бюджета по време на бедствието, допълни кметът Милчо Лалов. Не са изплатени 2000 лева, предвидени за възнаграждения на хората, участвали в доброволнит формирования.
Унищожени са посеви в залети около 15 000 декара земеделски земи в Брегово. Водата вече се е оттеглила от нивите, но има и такива терени, които и в момента не могат да се обработват. Зеят пукнатини и избуяват бурени, разказа кметът. Потърпевши са 63 собственици на земя.
Освен земеделските стопани, в Брегово не са получили обезщетения и собствениците на имоти, чиито къщи и дворове бяха залети от водата. За тях исканията от общината са да им се помогне със строителни и инертни материали - пясък, цимент, тухли и хоросан за потягане на домовете и стопанските постройки. Причината да не се компенсират нанесените щети, както на земеделските производители, така и на залетите постройки са, че тези имоти не са застраховани.
