В сезона на най-популярните черноморски риби - калкан, паламуд и сафрид, морето е пълно с рибари. Още първата лодка, която инспекторите проверяват, се оказа бракониерска. Тримата мъже ловяха на така наречената парагада - няколкостотин метра корда, с десетки куки се пуска във водата.
Освен типичните бракониери на риба, в морето има и ловци на рапани, за което също се изисква разрешение. Собственикът на един от риболовните кораби беше видян под водата с пълна екипировка, подходяща единствено за бране на рапани. Той обаче отрича да бракониерства.
Хванатите в нарушение ще бъдат глобени с между 300 и 600 лева.
Само от началото на тази година Агенцията по рибарство и аквакултури е хванала над 30 бракониери. В разгара на активния риболовен сезон агенцията засилва контрола.
В България официално регистрираните кораби, предназначени за стопански риболов, са около 2300. Любителските лодки са повече от 3000.
"Любителският риболов във водите на Черно море се извършва без билет, като лицата, които извършват този риболов, могат да използват три броя пръчки - като на една от тях монтират чепаре, а на другите единична, двойна, или тройна кука”, обясни Владимир Каменов от Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултура – Бургас.
Освен ограничение за броя на пръчките законът предвижда и ограничение на улова - до три килограма за любители
При драстично надвишаване на количеството уловена риба санкцията може да е над 3000 лева.