Продължава опасно покачването на нивото на река Дунав. И днес бяха достигнати нови рекордни за годината височини на водния стълб на различните места по българския бряг.
Днес започна изграждането на 20-метрова защитна дига край Лом, след като нивото на Дунав достигна критичните 8 метра и 47 сантиметра. В района на пристанището бяха струпани 20 тона пясък и земна маса.
Има готовност и за издигане на по-голяма стена, ако водният стълб достигне 9 метра. Експерти от кризисния щаб в града уверяват, че такова повишение не може да се очаква. Има обаче реална опасност реките Русенски Лом и Дунав да залеят Русе. В града днес беше обявена втора степен на тревога.
В Русе започва денонощно следене на крайбрежието и дигите
Най-сериозно от високото ниво и подпочвените води са засегнати земеделските земи.
"Тази три километрова ивица от река Дунав към населените места - невъзможно е да се обработват и да се извършват селскостопански дейност в тези земи, около 12-13 хиляда декара. За пшеницата и ечимика вече е тотално загубена, според мен”, каза Георги Големански, кмет на община Сливо поле.
Още преди 10 дни Иван Андреев е трябвало да почне да жъне ечемик, но техниката не може да влезе в масивите по поречието на Дунава.
"Това е засято с пшеница, а тези площи тук са с царевица и тъй или иначе пропадат, а там в далечината се вижда доста по-сериозен масив с пшеница - там подпочвената вода е толкова много, че там в тази част просто ще пропадне", обясни Иван Андреев.
Земеделците могат да подадат молби за обезщетение в областната дирекция по земеделие.
"Повечето колеги имаме застраховки, но застраховките от пороен дъжд - да. Но както сме тук по поречието на река Дунав, застрахователите избягват, или поне аз лично за моето стопанство, не искат да ми сключат застраховка там, където е подпочвена вода", допълни Иван Андреев.
Подпочвените води се оттеглят дълго след като Дунав започне да смъква нивото си. Тогава ще бъдат изчислено и точно колко са загубили земеделските стопани.