Разкритие на bTV повдигна кулисите, покрили уговарянето на мачове в българския футбол. Неща, за които се говори постоянно, но остават трудно – дори недоказуеми, тъй като зад тях стоят огромни финансови потоци.

Футболист и букмейкър говориха пред камерата на bTV за черното тото, но със скрити лица. От Българския футболен съюз поискаха източниците да бъдат разкрити, за да се сезира Софийската градска прокуратура и да започне разследване.

Бившият футболист, а сега журналист Петър Нанев застана с открито лице в "Тази сутрин”, за да потвърди думите и позицията си. Той обясни, че лични съображения са го накарали да остане в сянка, за да не бъдат свързани треньори и футболисти с него. "Не се страхувам след казаното и чувствам, че съм изпълнил дълга си като журналист”, заяви той.

Като футболист главно в „Б” ПФГ той разказа, че е ставал свидетел на следното – президентът или собственикът на клуба влиза в съблекалнята и казва: "Днес трябва да се помогне на този отбор”. Това обаче не е изненадващо за футболистите, които обикновено знаят предварително как стоят нещата. Подобни схеми се развиват в началото и края на първенството, когато таблицата с класирането е ясна, добави Нанев.

Трудната доказуемост на подобни практики той обясни с дискретността на футболистите, "които си пазят хляба”. Оказва се, че в Комисията за противодействие на уговорени мачове в БФС през последните четири години има подадени само два сигнала. Те обаче не могат да бъдат разследвани, защото не са предмет на българското законодателство, обясни Борислав Попов от Съюза.

Според Петър Нанев в схемите са замесени и общините. "По-малките отбори имат доста проблеми да се финансират. Повечето, които играя в „Б” ПФГ, разчитат главно на финанси от общините. Предполагам, че общината има изгода даденият тим да остане в професионалния футбол. Приемаме, че кметът е корумпиран, така за него е добре да си гласува бюджет много по-висок от реалния”, смята журналистът.

Разкритията му обаче бяха определени от Борислав Попов като "общи приказки и фрази”. "Не се говори с конкретни дати, имена, отбори, срещи. Не искам да бъда грешно разбран, но не се получава точна информация за какво явление става дума”, категоричен бе той.

Според него се получава смесване между черно тото, което е проблем на държавата, и уговарянето на мачове, което трябва да бъде решено от футболните федерации.

Въпросът: "Има ли корупция в българския футбол?”, обаче остава висящ.