
Децата ще се срещнат с любимите си литературни герои на 27-ия Софийски международен панаир на книгата, който започва днес в НДК. Русия е първият почетен гост на панаира, който от тази година има нов статут, съобщи Дамян Яков, председател на асоциация "Българска книга", организатор на форума. Поводът е Годината на Русия в България.
Докато разглеждат панаира, родителите ще могат да оставят децата си на детската площадка на националния щанд на Русия, където ще се срещнат с Моливко и Самоделкин. Там постоянно ще има изложби, конкурси с награди, театрални представления по приказки, прожекции на анимационни филми. С малките читатели ще се срещне и най-известният детски писател на Русия Едуард Успенски - на 5 декември от 15.30 ч. в Руския културно-информационен център в София.
Творческа среща в центъра ще има също с Едвард Радзински - днес от 17.30 ч. Двамата автори са сред 17-те именити писатели, които ще гостуват на Панаира на книгата. Между тях са още Алберт Лиханов, Сергей Лукяненко, Дмитрий Биков, Сергей Гандлевски, Кирил Ковалджи, Сергей Гловюком, Евгений Попов. За пръв път в състава на руската писателска делегация ще бъде известният поет свещенослужител отец Леонид Софронов.
На националния щанд на Русия ще бъдат представени повече от 5000 книги, издадени от водещи руски издателства. Ще участват около 70 издателски и книготърговски компании. След панаира представените книги ще бъдат дарени на софийските библиотеки. В центъра на руския национален щанд ще са "огледалните" изложби "България в руските издания" и "Русия в българските издания".
Специално място е отделено на мемориалната експозиция по повод на 90-годишнина от рождението на Александър Солженицин (11 декември), която включва и българските издания, запазени в Народната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий".
Между любопитните експонати са факсимиле на римското издание от 1651 г. на "Българските молитви" - най-ранното от известните днес книги на новобългарски език от фондовете на Руската държавна библиотека, мини- и микрокниги, две от които са влезли в "Гинес" като най-малките издания на планетата. Майсторът на миниатюрните книги ще разкрие тайната на тяхното създаване пред най-любознателните посетители.
Кръгла маса за 130-годишнина от Освобождението на България, организираната от руското историческо списание "Родина", дискусия "Руски свят в България" - акцент в програмата на 4 декември, обявен за Ден на Русия на панаира, кръгла маса "Кирилският шрифт като основа на руско-българското културно единство", разговори за изкуството на превода, литературни четения, поетични вечери са сред над 40-те планирани прояви. Освен НДК техни домакини ще бъдат Софийският университет "Св. Климент Охридски" и Народната библиотека.
Организаторите не са пропуснали и един от най-злободневните според тях проблеми, които вълнуват специалистите в отрасъла - съвместното съществуване на книгите и съвременните компютърни технологии при подрастващите. Тази тема ще бъде засегната от участниците в кръглата маса "Детската литература: Интернет и книга - въпрос на приоритет".
Проблемите на четенето и необходимостта от подкрепа за него на държавно равнище ще се обсъждат на кръглата маса "Общество. Четене. Книга", организирана от Министерството на културата.