Окончателно - вейповете за еднократна употреба са забранени, но не и тези с пълнтели. Решението депутатите взеха късно снощи. Последва критика от бизнеса и предупреждение, че това ще увеличи злоупотребите.

Към днешна дата няма влязъл в сила закон, който да забранява вейпове, били те еднократни или не. Не се знае дали и кога ще бъде в сила, от днес до евентуалното му влизане в сила има от 3 до 12 месеца.

През февруари момче от Плевен почина, след употреба на вейп. Тогава властта обеща тотална забрана.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

"Тази битка ще е голяма, но резултатът от тази битка, ще бъде здравето и живота на българските деца“, коментира Костадин Ангелов. 

Между четенията обаче стана ясно: забраната няма да важи за всички електронни вейпове, а само за тези за еднократнна употреба. Така тези с течности за презареждане остават легални. За  председателя на здравната комися в парламента и вносител на първоначалните текствове - професор Костадин Ангелов финалното решение е стъпка напред и удар срещу вейп индустрията. 

„С пълната забрана щяхме да се провалим. Разбрахме, че ЕС няма да нотифицира такава забрана. Считам, че е по-добре да има забрана, отколко да няма никаква. Считам, че сме успели, защото децата използват основно еднократните вейпове“, написа Ангелов във Фейсбук.

От Европейската асоциация на вейп индустрията решението е ударпо бизнеса им, но и риск - от увеличаване на злоупотребите. 

„Историята го показва в страни, в които са се случвали подобни забрани- контрабандата нараства многократно, защото започват да се търсят от нелегални източници“, казва Елина Иванова-Атанасов- председател на Европейската асоциация на вейп индустрията.

Вейповете с пълнители са потенциално по-опасни , предупреждат от бранша. И обясняват:

„Абсолютно е така, защото може да се налее какво и да е след това, докато устройствата, които са еднократни те са предварително капсулирани“.  

За да влезе в сила законът трябва да има нотификация от Европейския съюз. Властта очаква зелена светлина.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK